Cestování

Objevte panoramatické výhledy z Čertovy stěny

Kdo se domnívá, že Česká republika nám stěží může nabídnout krásná prostředí pro víkendové pobyty a trávení dovolené, měl by někdy vzít do rukou turistické průvodce, podrobnou mapu a prohlédnout si fotografie pořízené z míst, nad nimiž se doslova tají dech. Najdete je v okolí řek, rybníků, přehrad i jezer, překvapí vás daleké rozhledy z horských masivů a budete obdivovat Pančavský či Mumlavský vodopád, jak nepřetržitě vhání vodní masu mezi vymleté balvany.

Český Krumlov

Nyní bychom vás však chtěli zavézt na opačný konec republiky, do podhůří Šumavy, k původnímu korytu řeky Vltavy nedaleko Loučovic.

V Loučovicích se nachází objekt papírenského závodu, docela nezajímavé místo z pohledu návštěvníka tamní lokality, stačí však vystoupat po silnici č. 163 k Čertově stěně a otevře se před vámi neskutečné panorama balvany poseté stráně, porostlé vonícími borovicemi. Za slunečného počasí je to tu balzám na duši a opravdové pohlazení.

přehrada Lipno

Pod Čertovou stěnou protéká Vltava místem, nazvaným příznačně – Čertovy proudy. Voda zde skutečně proudí svižně a naráží na obří balvany s velkou razancí, a to dost nevybíravě, aby na nich po čase zanechala nesmazatelné stopy. A chcete-li si toto dění prohlédnout zblízka, není problém sestoupit z vrcholu skaliska k vlakové trati, která na opačném břehu řeky Vltavu lemuje až do Vyššího Brodu.

Výhodou této zajímavé lokality je fakt, že se nachází nedaleko vodáckého kempu Pod hrází ve Vyšším Brodě, a že tu můžete přenocovat a případně odtud splouvat Vltavu, což vám můžeme doporučit třeba jako program na celý týden. Vyšebrodsko je ovšem zajímavé nejen pro vodáky, ale i pro cyklisty, kteří se tu mohou pustit na kole po silnici, spojující Vyšší Brod s Českým Krumlovem, a zavítat do Rožmberku nad Vltavou, případně putovat dál, z Českého Krumlova až na Zlatou Korunu či zříceninu hradu Dívčí Kámen.