Móda

Móda v alžbětínské éře

Každým rokem, dá se říci, že i každým týdnem, dnem i vteřinou se mění móda a náš pohled na ni. Vždy je moderní něco jiného a bylo tomu tak i kdysi. My si módu rozdělujeme do kategorií podle let, ve kterých figurovala, máme pro určitou dobu vždy přímo přehled o tom, co se v té době nosilo a co bylo in. Módní trendy jsou zde už od dob, kdy se lidé začali oblékat, tudíž velmi velmi velmi dlouho. Pojďme se podívat na módu v tzv. alžbětínské éře.

Alžběta I.

Tato éra a její název vyplývá rozhodně podle nějaké Alžběty, a to konkrétně podle Alžběty I., která vládla Anglii v letech 1558 až 1603. Tato doba má své charakteristické rysy, protože každé období vlády různých panovníků s sebou nese také různé trendy, které se právě přímo odvíjí od toho, co panovníci nosili a jaký byl jejich životní styl. Cokoliv, co panovník, který právě vládl, dělal, bylo in a každý se chtěl chovat úplně přesně jako vládnoucí panovník v jeho zemi, protože panovníci byli bohatí a ten, kdo se choval a vypadal jako panovník, alespoň trochu ukázal, že na to má.

Alžběta I.

V této době, v době velké milovnice módy, Alžběty I., bylo in všechno, co nosila a milovala ona. Údajně ona sama, když byla schovaná, nosila jedny a ty stejné šaty třeba několik dní a volila spíše jednoduchý typ, barvu i střih. Předvedla se až ve společnosti, kde si nechala ušít šaty protkané různými nitěmi a drahokamy, protože to symbolizovalo její bohatství. Ona se v této době oblékala nejlíp. Volila všemožné barvy, ale také sáhla po bílé či černé – obě symbolizující čistotu a panenství. Už v té době si pudrovala obličej různými materiály, třeba křídou a bělila si jej, protože v té době bylo in být bílý jako stěna. Ovšem směsi nebyly moc zdravé, a tak se královna a i ostatní, kteří se takto líčili, pomalu trávili.

Bohaté límce a vzorované šaty byly také in. A malá zajímavost o královně – měla málo zubů. Mezery si vycpávala látkou.