Peníze

Jen nástroj, nic víc

Minulé generace často slyšeli jedno klišé, že peníze nejsou všechno. Toto rčení mělo podtrhnout skutečnost, že to nejdůležitější si za peníze nekoupíme. Štěstí, zdraví, fungující mezilidské vztahy. Ano, to vše určitě důležitější je, ale fungovalo to snad tak, že chudí lidé byli šťastní, zdraví a měli se navzájem rádi, zatímco a bohatí byli nešťastní, nemocní a navzájem se nenáviděli? Tak tomu jistě nebylo a proto to bylo celkem hloupé klišé.
sklenička mincí

Dnes platí spíše jiné klišé. Peníze až na prvním místě. Současná doba je mnohem více zaměřena na úspěch a konzum a peníze (nebo výše konta) představují ukazatele úspěchu. Člověk je buď úspěšný, krásný a šťastný, nebo chudý, ošklivý a zoufalý. Rovněž je to velké klišé.

Význam financí je někdy podceňovaný, jindy přeceňovaný. Finance důležité nepochybně jsou, ale rozhodně se nesmí stát středobodem našeho světa nebo dokonce smyslem života. Zdravá osobnost by měla být nastavena tak, že dokáže žít bez hlubšího pocitu frustrace v období osobního nedostatku a zároveň fungovat jako charakterní jedinec v době, kdy se mu po ekonomické stránce nadstandardně daří.
bitcoin kryptoměna

Finance jsou pouze nástrojem, nic více. Samozřejmě pokud chceme nabídnout svým blízkým to nejlepší, potřebujeme je, ale stejně tak se jim potřebujeme věnovat. Naši nejbližší nepotřebují jen hmotné statky, ale především náš čas a naši lásku. Tak jak si to vlastně máme nastavit? Kdo má vlastně pravdu? Paušální odpověď na tuto otázku rozhodně neexistuje. Každý to má nastaveno jinak a záleží jen na Vašem svědomí. Rozhodně ale nepřisuzujte zdrojům větší moc, než jakou mají. Uvědomte si, že pokud nebudete mít nestandardní konzumní nároky, budete žít ve fungujícím vztahu, kde o zdrojích rozhodujete společně a společně také odkládáte stranou, věřte, že budete mít více než Vy a Vaše rodina potřebujete.