Peníze

Přehnaná prestiž

Všichni to známe. Celý rok tvrdě dřeme, abychom měli v letních měsících možnost vyrazit na zaslouženou dovolenou, koupit si nové auto a podobně. Běžný člověk neustále myslí na to, aby někde ušetřil, někde si ubral, což se zdá nakonec být těžší než jsme si mysleli. Žijeme v době, ve které každý jedinec vlastní automobil, mobilní telefon a další zařízení. Tyto hmotné věci se pro nás staly takovou samozřejmostí, že již nevnímáme jaké máme štěstí, že si takové věci můžeme dovolit.
dolarové bankovky
Čím více máme hmotných věcí, tím více jich chceme vlastnit. Jsme závistiví, vždy chceme něco co vlastní soused, kamarád, kolega. Bohužel jsme již zapomněli na podstatu samotného života a zcela mylně se domníváme, že štěstí nalezneme v penezích, nebo alespoň ve věcech, které si za peníze můžeme pořídit. Jistě mi dá každý za pravdu, že by nebylo špatné, kdybychom měli rychlá auta, perfektní telefony, které dokáží vytvořit snímky jako od profesionála, drahé špěrky, krásně vybavený dům s velkou zahradou a bazénem. Velmi  jednoduše si takovou situaci můžeme a chceme představit. Nyní k této představě přidejte sebe. Jistě by ste vypadali šťastně, bylo by toto štěstí ale opravdové, kdyby se taková představa stala realitou?
Zlenivěli jsme
Většina lidí má pokřivené priority. Jak se to ale může stát? Zcela jednoduše. Člověk je nyní bytostí, která již nemusí bojovat o přežití, nemusí těžce shánět potravu pro sebe a své blízké, nemusí tolik věcí, které dříve musel obstarávat pro to, aby žil. Všechny tyto priority najednou ustoupily. V tu chvíli musíme prázdné místo zaplnit něčím jiným, samozřejmě. Nyní přichází na řadu stádo nepodstatných podnětů, které jsou velice lákavé. Pokud je přijmeme, můžeme být lepším člověkem (jen tak mimochodem, uvědomte si nyní jak krásně funguje reklama)! V poslední řadě přichází úplné pohlcení, pokud tedy podlehneme a hmotné bezcenné věci si zakoupíme.
růst peněz
Pro mnoho z nás je nakupování skoro až životním stylem. Zamysleme se ale, opravdu nás nové věci dělají šťastnými? Opravdu mne tato aktivita naplňuje? Ano, v prvotním okamžiku, ale postupem času nadšení velice rychle upadá, a my jsme tak přesvědčeni, že potřebujeme nutně další. Je to nekonečný kruh opakujících se chyb. Zkuste si ale občas říci sami pro sebe: Opravdu toto nutně potřebuji? A přesně v ten moment si uvědomíte, že vám stačí opravdu o dost méně než kolik ste si mysleli.