Peníze

Aby vás dluhy nestáhly ke dnu

Našinci se velice často a rovněž ochotně zadlužují. Půjčují si peníze, od koho se jenom něco půjčit dá, a následně žijí na dluh. A nejednou nad poměry.
Bodejť by tak také nečinili, že? Když je reklama ze všech médií neustále bombarduje všemi těmi údajně výhodnými, snadno zvladatelnými, prostě dokonalými půjčkami, hypotékami, úvěry a splátkovým prodejem, a doposud platí a zřejmě nikdy platit nepřestane, že ‚stokrát opakovaná lež se stává pravdou‘.
ruka na účtence
Češi se tak nejednou chovají vysloveně impulzivně. Namísto toho, aby si na něco roky šetřili, si toto jednoduše vezmou na úvěr nebo si chybějící peníze půjčí s tím, že to budou splácet. Ovšem až příliš často nedomyslí důsledky tohoto svého počínání, nedochází jim nebo si nechtějí připustit, že půjčit si je snadné, ale vrátit půjčené už tak příjemné být nemusí a také často není.
A půjčené peníze se vrátit musí. Bez diskusí.
Jenže co dělat, pokud se člověku nedostává na takové splácení peněz?Na to lidé před vzetím si půjčky často ani na chvíli nepomyslí. Prostě ‚to nějak dopadne‘, myslí si. A ono to nakonec také vždy nějak dopadne; ovšem ne vždy dobře.
A tudíž a pak na to v mnoha případech tvrdě doplácejí. A nejednou nakonec skončí i v rukou exekutorů a bez prostředků na ulici.
kreditka muže
Jenom proto, že se odmítli zaobírat tím, zda skutečně potřebují to, na co si půjčku berou, a zda to také budou schopni splatit. Na začátku si tak kupují i luxusní zboží a dovolené, na konci pak nemají ani na základní potraviny a jakoukoliv střechu nad hlavou aspoň v místě svého dosavadního bydliště.
A co by měl člověk udělat, aby ho toto nepotkalo?
1) Měl by mít přehled o svých financích. Vidět, kolik vydělává a kolik utrácí, a počítat i s nějakými těmi dostačujícími rezervami pro případ nečekaných výdajů. A teprve pak uvažovat o tom, zda je v jeho silách splácet i nějakou půjčku.
2) Měl by své hospodaření sledovat a hledat v něm případné rezervy, tedy výdaje, bez kterých by se dalo obejít.
3) Měl by si tvořit rezervy, tedy úspory, jež by bylo možno použít v případě nouze. Která může potkat kdykoliv kohokoliv. Taková rezerva by měla údajně dosahovat aspoň trojnásobku měsíčních výdajů domácnosti.
4) Rezerva by mohla být případně nahrazena i kontokorentem nebo kreditní kartou, zde je ale třeba myslet na to, že tu jde o cizí peníze, jež sice lze používat, ale je třeba je i řádně vracet.
5) A nejlepší je si vůbec na nic nepůjčovat. Protože jen v tom případě má člověk jistotu, že sice nemá bohatý život, ale ani nehrozí, že si kvůli dluhům svůj život zničí.