Zvířata

Velká migrace afrických zvířat

Největší zvířecí suchozemská migrace začíná.

 

Kdo se účastní?

Obrovské pestré stádo tvoří hlavně pakoni, těch bývá 1,5 miliónu. K nim se přidá půl milionu gazel a čtvrt milionu zeber. Ale přidávají se i jiná zvířata. Predátory zastupují tisíce lvů, levhartů, hyen skvrnitých. A samozřejmě také draví ptáci. Pro dravce je stádo obrovskou zásobárnou potravy. Mnoho zvířat umírá vyčerpáním a dravci nemají s lovem tolik práce. Masa zvířat musí překonávat i mnohé řeky, kde již čekají hladoví krokodýli. Nejvíce obávaná je řeka Mara. Do cíle dobrodružné dlouhé cesty, kterým jsou pláně Národního parku Masai Mara v Keni, nedojde asi čtvrt milionu zvířat. A přesto se příště další a další miliony na pouť vydají znovu.

lvi u stromu

Co je žene na cestu?

Proč to zvířata vlastně dělají? Proč jdou dobrovolně bojovat o život? Mají hlad a žízeň? Jde jim o zachování rodu? Předpokládá se, že je to způsobeno složitými vtahy mezi podnebím, půdou a potravou. Ovšem i odborníci, kteří tento zajímavý jev studují dlouhá léta si nevědí rady s některými zvláštními okolnostmi zvířecí migrace. Záhadou zůstává:

–       proč zvířata cestu opakovaně absolvují, když jsou vystavena extrémním podmínkám a mnoho jich na ní umírá?

–       proč zvířata odcházejí do oblastí, které jsou vlastně sušší a neláká je tedy „vidina“ dostatku zelené potravy?

zebry u vody

Něco je již objasněno

Vědci, kteří zákonitosti serengetského systému studují, zveřejnili velice zajímavé závěry. Například bylo zjištěno, že některým býložravcům trvale zavlažená zelená savana překvapivě nesvědčí. Velká vlhkost jim způsobuje nepříjemná plísňová onemocnění. Mnoho takových vlhkých oblastí se též často stane obrovskou líhní obtížného hmyzu. Vyskytuje se tu například obávaná moucha tse – tse, která přenáší původce spavé nemoci. Další výzkum prokázal také zajímavou skutečnost. Zvířata vyhledávají traviny, které obsahují hodně vápníku a fosforu. Ty jsou velice důležité hlavně pro výživu březích samic. Zvířecí instinkty zkrátka fungují v jejich prospěch, i když se lidem jejich chování na první pohled zdá naprosto nepochopitelné!