Business

Čištění koberců patří k jejich pravidelné údržbě

Jednou z podstatných výhod koberců je takřka nekonečný rozsah barev a vzorů, který výrobci na trhu nabízí. Ať už zvolíte přírodní, či syntetické vlákno, vždy je mezi koberci mnohem větší výběr barev ve srovnání s jinými typy krytiny.

Nebojte se barev

I přes velmi širokou nabídku na trhu se mnoho lidí stále vrací k „osvědčeným“ tradičním vzorům a ornamentům, s šedým nebo hnědým podkladem. Nebojte se barev, barvy k životu patří, a dávají nám to jasně najevo i naše ratolesti. Co třeba zkusit zapomenout na vzory a pořídit koberec jednobarevný, v pastelovém tónu? K jedné barvě se pak dobře ladí nábytek a bytové doplňky a možná budete překvapeni, jak výrazně tato volba celý interiér oživí.

kočka na koberci

Pravidelná údržba – to není jen luxování

Čištění koberců může být výhodou i nevýhodou – mít doma na podlaze lino, dlažbu, laminátové desky, palubky, přírodní kámen a podobné tvrdé materiály, znamená v jistém smyslu snazší údržbu. Výraz „ v jistém smyslu“ je namístě, neboť koberec je lapač prachu a přece jen se v místnosti tolik nevíří prach, jako třeba na dlažbě, která nebyla několik dnů zametána, vysávána, či vytírána. Pravdou je, že vytření tvrdé podlahové krytiny znamená v tu chvíli téměř dokonale čistý povrch, ale již za několik hodin to přestává platit. Koberce se však musí podrobovat pravidelnému čištění z toho důvodu, že klasický vysavač není schopen odsát všechny nečistoty, a pak musí nastoupit speciální stroj. Ke světové špičce v tomto oboru tzv. mokrého čištění koberců patří systém Rotovac, jde o rotační hlavici, které citlivě, ale účinně mechanicky zbavuje vlákna nečistot, načež se odsávají podtlakovým odsáváním.

koberec v obýváku

Jak často čistit – vše záleží na frekvenci využívání podlahové krytiny a stupni znečištění, tedy pro jednotlivce bez domácích mazlíčků stačí jednou za rok, vícečlenné rodiny s dětmi a se zvířaty pak dvakrát až třikrát do roka. Kanceláře a podobná pracoviště, kde se lidé mnohdy nepřezouvají, se musí čistit mnohem častěji, zhruba jednou za dva měsíce.