Business

Svého zubaře se nebojte, je to zbytečné, raději s ním spolupracujte

Proč navštěvovat zubaře pravidelně

Znáte tu písničku Ivana Mládka s názvem „Dáša jedla cukroví“? Podmanivý text, že? Protagonistům této skladby bychom mohli docela závidět, seznámení se svým nastávajícím chotěm ve stomatologické ordinaci bude s velkou pravděpodobností sice výjimečné, ale skutečně výhodné. Mít za manžela zubaře v Praze totiž znamená, že pokud mu nejste lhostejná, pravděpodobně bude dbát o to, abyste nezanedbávala pravidelné preventivní prohlídky.

zubař při zákroku

Prevence je zvláště v souvislosti s chrupem velice významná, protože dokáže předcházet obtížným a ne vždy zrovna příjemným zákrokům. A pokud svému dentistovi důvěřujete, a jste si jisti, že odvádí profesionální výkon a má i k vám, pacientům, lidský přístup, není důvod se před každou pravidelnou kontrolou třást strachy. Frekvenci prohlídek vám lékař stanoví tak, aby byly efektivní, a aby bylo možné včas zachytit vznikající problém.

Proč používat mezizubní kartáčky

Součástí prevence před obtížnými zákroky je také pravidelná hygiena. Na toto téma by bylo možné popsat stohy papíru, a tak jen ve stručnosti k jednomu z témat – k mezizubním kartáčkům. Někteří lidé se stále mohou domnívat, že postačí doslova vykartáčovat přední, horní a zadní plošky každého zubu, a tím to hasne. Nehasne, protože na to nejdůležitější jste zapomněli, a sice na mezizubní prostory. Tam se usazuje nejvíce nečistot a zubního plaku a právě zde vznikají zárodky problémů se zánětem dásní a s jejich odchlipováním. Pokud potíže přetrvávají, můžete to dotáhnout až k paradentóze a k nevratné ztrátě zubů.

zubař s pacientkou v ordinaci

Máte-li nějaké nejasnosti, co se týče mezizubních prostor a kartáčků, případně dentálních nití, můžete požádat o spolupráci specialistu, který se věnuje dentální hygieně, a ten vám doporučí pro vás optimální řešení, případně se poradit přímo s vaším dentistou, obdobně, jako to udělala „Dáša“ v Mládkově songu z roku 1976.