Business

Nebojte se změn

Osmihodinová pracovní doba, pět dní v týdnu, dvacet dní dovolená, v případě bonusů dalších týden navíc, v tom luxusním případě tři dny sick days, pravidelná každodenní docházka do práce, taková je realita na většině zaměstnání v České republice.
V poslední době často slýcháme o zkrácení pracovní doby. Také se dozvídáme o různých alternativách, které některé firmy zavádějí, a dokonce se to osvědčilo. Například dovolená kdykoli podle potřeb, žádných pouhých dvacet dnů, nebo čtyřdenní pracovní týden, několik dní v měsíců home office.
stejná plocha
Může se to zdát jako velmi neefektivní využití pracovní doby, ale ve skutečnosti není důvod obávat se změn. Kdyby se to neukázalo jako efektivní, majitelé firem by na podobné změny režimu nikdy nepřistoupili. Svým způsobem, proč by se měl pracovník trápit každý den osm hodin denně, když je třeba právě období takzvané okurkové sezóny. Proč by nemohl mít v dané období zkrácenou pracovní dobu, s tím, že až bude zakázek nadprůměrně, bude automaticky zůstávat přesčas. Pokud lidé shledají, že by ocenili týden v měsíci volno za cenu delší pracovní doby a že je to proveditelné, proč ne? Home office je pak neocenitelný například pro ženy s malými dětmi. Je to způsob, jak ženu udržet v pracovním provozu, aby nemusela na paragraf.
pracovník se sklem
Ani Vy se nemusíte bát změn. Pokud vyjdete vstříc, pracovníci Vám to pak vrátí, až budete potřebovat. Svým způsobem v oblasti směn už příliš dlouhá desetiletí se nic nezměnilo, a proto vůbec není na škodu některé věci zkusit transformovat.
Jinak riskujete, že si nespokojení zaměstnanci založí svůj vlastní byznys a stanou se třeba Vaší konkurencí a co více, dokážou reagovat pružněji a to se může stát třeba i začátkem Vašeho konce.
To samozřejmě nemůžete nechat dopustit. Zkuste popřemýšlet, co je ve Vašem podnikání reálné a co nikoli. Třeba by šlo zkrátit pracovní dobu o hodinu. Věřte tomu, že pracovníci by si svou škálu povinností stihli vykonat i za těchto podmínek a velmi rádi.