Zboží

LED žárovka E27 využívá standardizovaného Edisonova závitu

Edisonův závit je vůbec nejstarší typ uchycení světelných zdrojů v objímkách. Byl pojmenován po svém objeviteli na konci 19. století a spolu s vláknovou žárovkou se dožil déle, než sta let. Zatímco sláva samotných žárovek se žhavicím vláknem již definitivně pohasla, závit se těší stále obrovskému zájmu ze strany spotřebitelů.
Je to dáno jeho výjimečnou konstrukcí, závitová šroubovice je totiž v řezu tvořena půlkruhem, který neklade velký odpor při šroubování žárovky do patice, a zároveň ji spolehlivě drží na svém místě po celou dobu jejího působení.LED žárovka E27.jpg
Závit se v technické terminologii označuje velkým písmenem E, spolu s číslem, které udává průměr závitu v milimetrech. Tato koncovka se stala po desítky let dominantním prvkem v osvětlovací technice a velmi dobře ji známe v mnoha podobách. Nejmenší závity o průměru 5,5 a 10 mm jsou známy jako panelové kontrolky a malé žárovičky do kapesních svítilen. Závit E14 získal působivé přízvisko „miňonka“ a průměry 33 a 40 milimetrů známe jako koncovky pro keramické pojistky (předchůdce dnešních jističů) a některé nízkotlaké a vysokotlaké výbojky.žárovka E27 40W.jpg

Edisonova žárovka končí, Edisonův závit pokračuje

Nejznámějším a také nejvíce využívaným je standard E27 pro žárovky v objímkách většiny běžných svítidel v domácnostech. Dnes jsou vláknové žárovky nahrazovány jinými technologiemi, převážně LED žárovkami E27 https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27a kompaktními zářivkami, které výrobci dodávají na trh s touto koncovkou, aby je bylo možné pohodlně nahradit ve většině svítidel, aniž by bylo nutné je demontovat a pořizovat za ně zcela odlišné svítidlo.
Současný spotřebitel má tedy řadu výhod, které může čerpat z osvědčených vynálezů minulosti a zároveň z moderních technologických postupů: Standardizovaný závit lze využít pro libovolný světelný zdroj, který ve srovnání s vláknovou žárovkou nabízí mnohem delší životnost, nesrovnatelně vyšší úsporu energie a výběr z více druhů odstínů bílého světla.