Nezařazené

Když kolem bazénu panuje zima


Stalo se to už mnohým z nás. Nechali jsme stát někde na mrazu skleněnou, porcelánovou, keramickou či jinou křehkou nádobu naplněnou vodou či jinou tekutinou, a když jsme si na ni později vzpomněli, bylo už pozdě. Prostě se nám potrhala, a to nikoliv smíchy.
závodní plavkyně

Jak ví ti z nás, kdo na základní škole nelelkovali při fyzice či chemii, může za zmíněnou skutečnost takzvaná anomálie vody. Tedy to, že tato tekutina během chladnutí zmenšuje svůj objem, ovšem jakmile se přehoupne pod čtyři stupně Celsia, začne se chovat naprosto opačně. Tedy svůj objem zvětší, a nemaje v oné nádobě dost místa, roztrhne ji. A to takovou silou, že jí neodolá nejenom křehké sklo, ale třeba i daleko silnější vodovodní potrubí, plechové válce koupelnových kamen a podobně.
Voda nám to nedělá schválně. Prostě si nemůže pomoci. Když to na ni přijde, dokáže trhat a trhat. Třeba i náš zahradní bazén, pokud si usmyslíme, že ho necháme přes zimu napuštěný. A bez uzardění tak může napáchat i hodně velké škody.
dívka pod vodou

Na což by měl každý majitel takového zahradního bazénu myslet. Že je nezbytné i .
Aby se bazén po zimě probudil k novému životu jako znovuzrozený, musí se na zimu náležitě připravit. A to i když přezimuje docela jinak než nějaký medvěd.
Zazimování bazénů není nikterak složité, ovšem podceňovat ho v žádném případě nelze. Protože i na maličkostech záleží, co bude dál.
Před zimou je vodu potřeba ještě jednou důkladně vyčistit a je třeba do ní dodat potřebnou chemii.
Pak je třeba snížit hladinu pod úroveň filtrace, v níž by mohla napáchat škody, odstranit z hladiny všechny plovoucí předměty a tyto nahradit dilatačními plováky.
Že nevíte, co to dilatační plováky jsou? Pak vězte, že jde o něco, co tam bude v zimě plavat místo vás a co díky své tvárnosti absorbuje tlak mrznoucí vody a zabrání tak této ve výše nakousnutém potrhání bazénu.
Nu a pak už stačí jenom použití tak zvaného zazimovače, jenž by měl být důkladně promíchán s veškerou zbylou vodou. A je to zdárně za vámi.
Pak už zbývá jenom zakrýt vše plachtou, propláchnout hadice a filtraci a vše uklidit. A už můžete uklidit i sami sebe, a to někam do tepla. Kde přežijete zimu stejně spokojeně jako váš bazén venku.