Zboží

Abrazivní tryskání

Pískování bylo patentováno už roku 1870, kdy se celá technologie posunula významně kupředu, protože dnes už existují automatické tryskací boxy.

Abrazivní tryskání

Bohatá historie

Tato technologie není žádná novinka, i když se v dnešní době hojně používá, protože byla patentovaná roku 1870 a to konkrétně v USA. Nebylo to jen tak, protože patent zahrnoval speciální dmychadlo, jenž poskytovalo dostatečnou energii proto, aby částice mohli docílit narušení povrchu i tvrdých materiálů jaké je například kov. Převratným rok přišel o osm let později, protože jistý Němec použil k tryskání písek, přičemž metoda s ním se dostala až k nám.

žlutý písek

Tento materiál je jeden z nejvíce dostupných a také nejlevnějších, takže i proto se těší tak velké oblibě. Používá se v mnoha oborech, ovšem ten nejčastější je rozhodně strojírenství, kdy je například zapotřebí čistit odlitky. Takto hezky očištěný materiál s dobrým povrchem klidně může jít následně k lakování. Jistě víte, že lakování je velmi závislé na přípravě povrchu, aby skutečně výsledný lak byl hezký a nebyli v něm různé nečistoty, což by mohlo jeho vzhled dost pokazit.

Tryskací boxy

Abychom si celý proces této technologie shrnuli, tak tu jde o to, že máme zařízení, které dá abrazivní částicím dostatečnou sílu, aby mohli upravovat povrch daného obrobku. Pokud máme mobilní technologie, tak tam se i obrábění stará samotný zaměstnanec, který nemá žádné problémy se dostat do všemožných zákoutí. Vždy musí mít speciální oblek a ochranné pomůcky, protože částice lítají všude kolem, a právě oblek zajistí, abychom je nevdechovali, nebo na nás nelétali.

opracování kovu

Dostatečné energie částic docílíme buď za pomocí metaní, nebo stlačeného vzduchu, což záleží už na daném stroji. Mnohdy se do výroby vyplatí více boxy, protože celý proces se děje uvnitř nich, a navíc ty dražší dokáží v dnešní době skutečně automaticky docílit požadovaného povrchu za krátkou dobu. Pískovací boxy výroba probíhá s přísnými nároky, přičemž řada stojů pochází od českých výrobců. Ty na profesionální úrovni skutečně opracují i velké obrobky a vydrží jet dlouho v kuse.